podsumowanie miesiąca
01/12/2015
0

Kalendarz świątecznych zakupów

Warto wiedzieć: szczyt przedświątecznych zakupów on-line będzie w połowie grudnia. Ale sezon polowania na prezenty już się rozpoczął. 

 

Zwiększony ruch w e-sklepach trwa już od listopada (co roku okres zakupów świątecznych zaczyna się nieco wcześniej). Dotychczas był to głównie czas poszukiwania, porównywania i sprawdzania. Coraz częściej klienci wykorzystują do tego celu smartfony czy tablety, jednak jak do tej pory regułą jest finalizacja zakupu na komputerze.

 

Szacuje się, że prawie co drugi prezent zostanie kupiony między 1 a 15 grudnia, a co trzeci między 16 a 24 grudnia (według raportu firmy Deloitte „Zakupy świąteczne 2015”). Szczyt przedświątecznych zakupów
Google prognozuje na połowę tego miesiąca.

 

Istotne dla e-sprzedawców

  • W grudniu konsumenci szukający prezentów podejmują decyzje o zakupie szybciej niż w listopadzie.
  • Zwykle wiedzą już, przynajmniej w zarysie, jakiego rodzaju prezent chcą kupić.
  • Dlatego oferta e-sklepu powinna być dostosowana dla różnych grup „odbiorców” prezentów (szczegóły przedstawimy w następnym wpisie).
  • Do podjęcia decyzji o zakupie motywują też krótkotrwałe rabaty oraz limitowane serie produktów.
  • Prezenty kupuje się głównie „emocjami” – klientowi pomagają opisy uruchamiające wyobraźnię.
  • Osoby kupujące prezenty najczęściej nie będą ich używać, a zwykle nie mają też z daną kategorią produktów żadnych doświadczeń. Kompletna informacja pomoże im wyjść z gąszczu mnożących się pytań
    i wątpliwości.

 

Poza tym warto myśleć długofalowo: okres świąteczny to nie tylko szansa na większe obroty, lecz także znakomita okazja na zdobycie stałych klientów. Większy ruch oznacza, że więcej klientów zobaczy naszą ofertę. Nawet jeśli nie kupią u nas żadnego prezentu, to może wrócą później.

podsumowanie miesiąca
01/12/2015
0
Podziel się

Zostaw komentarz